Contact information

Pavla Fleischhansová/ Rytmus Střední Čechy, o.p.s.

25601 Benešov
Czech Republic

Contact information

Postal Address

F.V.Mareše 2056
25601 Benešov
Czech Republic

E-Mail Address

pavlafl@rytmus.org

Telephone

773391182

Biography

Posláním organizace Rytmus Střední Čechy, o.p.s. je podporovat lidi se zdravotním postižením v aktivním zapojení do společnosti a seberealizaci, zejména při pracovním uplatnění, bydlení a vzdělávání v běžném prostředí.

 

Od počátku je organizace poskytovatelem sociální služby Sociální rehabilitace. Realizuje především podporované zaměstnávání, dále zajišťuje pracovní rehabilitaci, vzdělávací aktivity, poradenskou činnost v oblasti zaměstnávání lidí se znevýhodněním, publikační a osvětovou činnost na podporu integrace lidí se znevýhodněním. Od roku 2014 byla působnost rozšířena do oblasti bydlení, organizace poskytuje službu Podpora samostatného bydlení.

Za dobu své existence se organizace stala stabilním poskytovatelem služeb pro občany se zdravotním postižením a spolehlivým partnerem pro spolupracující organizace a instituce. V naší organizaci nabízíme individuální podporu při řešení vašich problémů a obtížných životních situací. K dispozici je vám odborně způsobilý a kvalifikovaný tým pracovníků. Pokud by řešení vašeho problému nespadalo do naší kompetence, poradíme vám, jak a na koho se můžete obrátit.

Presentation of competencies

 
Developing positive attitudes and values towards adult learners with disabilities

Expectations from adult learners with disabilities

The expert has a positive attitude towards the abilities of people and is experienced in strategies which support people to reach their potential.
 
Planning accessible learning

Managing personal data

The expert provides information on organizations provisions relating to the protection of personal data.
 
Supporting accessible learning

Personal assistance

The expert can advise the organisation about the possibilities of internal/external personal assistance. They may signpost to qualified and experienced personal assistants.
 
Communicating and public relations

Informing on the accessibility of the learning provision

The expert is able to support the organisation in providing information on the accessibility of their course offerings in their public relation material.

Promoting the learning provision

The expert knows strategies und methods to promote inclusive courses and trainings by addressing learners with and without disabilities.

Reference Projects

Sorry, there are no references for this user yet!